نرم افزار Mold-Flow

شرکت اتودسک نرم‌افزارهای زیادی را برای بخش‌ها مختلف عملیات طراحی، تولید می‌کند. برای بخش شبیه‌سازی انواع فرایندها مجموعه‌ی بزرگAutodesk Simulation ارائه می‌شود که شامل نرم‌افزارهای کامل و جامعی است.

مجموعه­ی Autodesk Moldflow یا Autodesk Simulation Mold-flow در واقع همان نرم‌افزارهای شرکت Mold-flow است که پس از خریده‌شدن توسط اتودسک، در لیست محصولات شبیه‌سازی این شرکت قرار گرفته‌اند و شامل سه نرم‌افزار اصلی Autodesk Mold-flow Adviser ، Autodesk Mold-flow Insight و Autodesk Simulation Synergy است که هسته‌ی اصلی مجموعه‌ی Simulation را تشکیل می‌دهند.

Mold-flow Adviser Ultimate

یکی از محصولات پر طرفدار شرکت Autodesk بوده که به­طور تخصصی برای شبیه­سازی فرآیندهای تزریق پلاستیک توسعه یافته است. این نرم افزار امکانات بسیاری در زمینه طراحی سه بعدی و Dual Domain دارد و به مهندسین این امکان را می‌دهد تا بتوانند در زمانی کوتاه، طراحی‌هایی قوی داشته و هزینه‌های خود را تا حد چشم گیری کاهش دهند. این نرم افزار به طور تخصصی برای شبیه سازی و آنالیز انواع فرآیندهای تزریق پلاستیک طراحی شده است. با کمک این نرم افزار می‌توان مدل مورد نظر را طراحی کرده و سپس فرآیند مورد نظر را به طور کاملاً پیشرفته شبیه سازی نمود؛ می‌توان قطعه نهایی حاصل از چند روش مختلف را با هم مقایسه کرده و اطلاعات مهندسی و مکانیکی هر یک را پیش بینی نمود. در نهایت این نرم افزار به مهندسان کمک می‌کند تا بتوانند دقیق‌ترین شبیه سازی‌ها را برای مدل‌های خود کرده و رفتار دقیق هر یک را شناسایی کنند تا در انتها بتوانند قطعه‌های با کیفیت‌تری با هزینه‌های تولید حداقل به مرز تولید برسانند.

Mold-flow Adviser Synergy

یک نرم­افزار جانبی و از خانواده Mold-flow Insight بوده که در واقع یک رابط کاربری گرافیکی هوشمند برای نرم افزار Autodesk Mold-flow Insight است. این نرم­افزار به مهندسین کمک می‌کند تا بتوانند سرعت طراحی‌های خود را بالا ببرند؛ ابزار کاملاً گرافیکی برنامه و بدون نیاز به هیچگونه کد نویسی باعث می‌شود تا مهندسین تازه­کار بتوانند به­آسانی طراحی‌های خود را انجام دهند، این مجموعه در واقع تعداد زیادی قابلیت‌های گرافیکی و رابط‌های کاملاً Interactive در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 

برخی قابلیت‌های کلی مجموعه‌ی Mold-flow

– شبیه‌سازی قالب‌گیری تزریق پلاستیک

– بهینه‌سازی قطعات پلاستیکی

– تجزیه و تحلیل مدل‌های سه‌بعدی و رفع خطاهای احتمالی

– انجام محاسبات حرارتی(Molding window)

– تعیین میزان دما و توزیع درجه‌ی حرارت در یک قالب، در طول چرخه‌ی قالب‌گیری تزریق پلاستیک

– پیش‌بینی واکنش‌های مواد بر اثر فشار، حرارت و…

– تجزیه و تحلیل خواص مواد برای تشخیص عملکرد دقیق مکانیکی

– ایجاد حالت انقباض و شبیه‌سازی تاب‌برداشتن قطعه

– امکان واردکردن خروجی‌های انواع نرم‌افزارهای CAD

– وجود بیش از ۹۲۰۰ داده‌های آماده مواد پلاستیک

و…

قابلیت های کلیدی نرم افزار Autodesk Moldflow Design:
– رابط کاربری برنامه های CAD مانند Inventor, SolidWorks, Creo و …
– امکان آنالیز و شبیه سازی محصولات پلاستیکی
– به حداقل رساندن هزینه ها در فرآیند طراحی
– تخمین اثرات محیطی متریال
– شاخص های ساخت برای طراحی قالب
– کاهش عیوب بصری
– امکان تنظیم قواعد طراحی

 

                                          به منظور مشاهده بزرگتر روی عکس کلیک کنین

photo_2017-05-10_12-48-09

آموزش نرم افزار MOLD FLOW در
گروه مهندسی پارس پژوهان