معماری

معماری در ایران قدمتی بیش ازهزار سال دارد و نمونه هایی از هنر مردم ایران نظیر شیخ بهایی را در همه جای این مرز و بوم مشاهده می کنیم، اما رشته مهندسی معماری در سال 1308 همزمان با تاسیس دانشگاه علم و صنعت که آن زمان هنر سرای عالی نام داشت در ایران متولد شد و بعدها معماران به نامی را تربیت کرد که بنیانگذاران سبک نوین معماری در کشور بودند و می توان از میان آنان علی صادق و ایرج مشیری را نام برد.
.
معماری، هنر و فن طراحی و ساخت بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه انسان ها است و معمار طراح و سازنده ی بناها و ساختمان ها می باشد.
.
مهندس معمار، نقشه ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف کنار هم است. او این کارها را با تسلط برعلم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.

 

.
از قدیم تاکنون روند کار معماری به این صورت است که طراحان ایده های خود را با کارفرمایان خود و یا با تیم طراحی در میان می گذاشتند، امروزنیز شیوه به همان صورت است اما شیوه ارائه ایده های ذهنی شکل متفاوت تری به خود گرفته . شیوه های ارائه در گذر زمان با ظهور نرم افزار ها پیشرفت های چشم گیری داشته است و همچنان این روند پیشرفت ادامه دارد. انتخاب نرم افزار مورد نیاز برای یک معمار به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله هزینه، قابلیت سازگاری با دیگر برنامه ها و میزان زمان مورد نظر در پروسه طراحی.
.
اصولا معماران حرفه ای تنها از یک نرم افزار استفاده نمی کنند بلکه برای گرفتن بهترین نتیجه از چند نرم افزار مختلف در کنار هم بهره می گیرند و ما در پارس پژوهان فرصتی برای یادگیری بهتر و سریعتر فراهم کردیم.

.